Biznes Finanse Polecane

Firma windykacyjna

Często się zdarza, że firma windykacyjna mylona jest z komornikiem. Chociaż równie często komornicy pracują dla firm windykacyjnych. Czasami firmy windykacyjne działają jako pośrednicy, ściągając zaległe długi klientów – te, które są przeterminowane co najmniej 60 dni – i przekazując je pierwotnemu wierzycielowi. Wierzyciel płaci procent, zazwyczaj od 25% do 50% od wartości ściągniętej.

Jak działają firmy windykacyjne ?

Firmy windykacyjne zbierają wszystkie rodzaje zaległych długów: karty kredytowe, medyczne, samochodowe, osobiste , biznesowe, studenckie, a nawet niezapłacone rachunki za media i telefon komórkowy.

Windykatorzy zwykle specjalizują się w rodzajach ściąganych długów. Na przykład firma może pobierać tylko zaległe długi w wysokości co najmniej 1000 zł, które mają mniej niż dwa lata. Renomowane firmy windykacyjne ograniczają często swoją pracę do windykacji długów, które podlegają przedawnieniu. Przedawnienie oznacza, że ​​dług nie jest zbyt stary, a wierzyciel nadal może go legalnie dochodzić.

W przypadku trudnych do odzyskania długów niektóre firmy negocjują również ugody z konsumentami na kwotę niższą od kwoty należnej. Windykatorzy mogą również kierować sprawy do prawników, którzy wytaczają pozwy przeciwko klientom, którzy odmówili zapłaty firmie windykacyjnej.